TTÜ tudengid kaasasid üle 28 000 euro Prototroni rahastust
Tekst: Mektory turundus- ja kommunikatsioonijuht Katrin Vaga | Foto: Marit Kuusk
![]() |
Eesti suurim tehnoloogiliste äriideede rahastu Prototron kuulutas välja oma tänavuse kevadvooru võtjad. Äsjalõppenud Prototroni taotlusvooru laekus 230 äriideed, Latitude59 tehnoloogiakonverentsil toimuva finaalesinemiseni jõudis neist 10. Ideede elluviimiseks otsustati anda välja 58 300 eurot neljale meeskonnale. Nendest kolm – Beampat, Vahva Solutions (pildil) ja Timey – on loodud TTÜ tudengite osalusel või initsiatiivil ning nad said kokku 28 300 eurot. Suurima, 30 000 euro suuruse rahastuse võitis Triumf Health platvorm, mis toetab krooniliselt haigete laste raviprotsessi läbi mängu.
Seekordne taotlusvoor oli tähelepanuväärne kahel põhjusel: fondi jagatav aastane toetussumma on peaaegu kahekordistunud ja osalejate kandideerimistingimused on tunduvalt paindlikumad ehk ei eelda enam toote või lahenduse eelnevat patentimist. Lootus, et muudetud tingimused teevad osalemise eeskätt TTÜ osalejatele atraktiivsemaks, oli põhjendatud: seekord kaasasidki ligi poole rahastusest TTÜ tudengite initsiatiivil tegutsevad meeskonnad.
Meeskond Timey, mille liikmed õpivad TTÜs, sai toetuseks 5500 eurot nutika parim enne-indikaatori edasiarendamiseks – lähemalt loe kõrvalloost. TTÜ tudengite meeskond Beampat viib õmblemise hobidisainerite jaoks järgmisele tasandile lahendusega, mis kuvab kangale lõiked laserprojektoriga; meeskond pälvis Prototroni toetuse summas 15 000 eurot. Rahastu tegevjuhi Jana Pavlenkova sõnul on kahe viimati mainitud meeskonna osas selgelt näha tugev seos inseneriteaduse ja nutika lahenduse vahel, mille järele on turul suur vajadus.
Ettevõte Vahva Solutions, mis on kahe ratastoolis ettevõtja initsiatiivil kaasanud TTÜ tudengi ja töötanud välja haaratsi ratastooli kasutajatele, sai 7800 eurot. Nende toode „I can grab“ võimaldab haarata esemeid näiteks laualt või põrandalt ning aitab suurendada piiratud liikumisvõimega inimeste iseseisvust.
Lisaks Eestile oli seekordses kevadvoorus taotlejaid Venemaalt, Leedust, Lätist, Soomest, Valgevenest, Iraanist, Hispaaniast, Poolast, Gruusiast, Indiast, Tuneesiast ja Egiptusest.
Prototroni rahastu lõid 2012. aastal TTÜ, Swedbank ja Teaduspark Tehnopol nutikatele ja innovaatilistele ideedele reaalse kuju andmiseks ehk esmase prototüübi loomiseks, kuna just see etapp on tehnoloogiliste äriideede arendamisel kõige keerulisem ja sageli ka kallim. Seetõttu osutub prototüübini jõudmine komistuskiviks, mille taha takerdub paljude alustavate tehnoloogiavaldkonna ettevõtjate entusiasm ja eneseusk.
Sügiseses taotlusvoorus on võimalus saada prototüüpimiseks abi üle 70 000 euro. Taotlusi oodatakse 15. oktoobrini 2018.